Pôvodne malá skupina hráčov z Nového Zélandu chcela spraviť hru, ktorá by naozaj pokračovala v pôvodnom hernom štýle, ktorý začal prvým dielom Diabla. A tak partia nadšencov skúsila vytvoriť hru na vlastné náklady a časom z toho vzniklo nezávislé štúdio Grinding Gear Games.
„Chceli sme vytvoriť takú hru, ktorá by bola prístupná všetkým a ktorú by sme radi hrali my sami“
A tak GGG vytvorili ekonomiku založenú na predmetoch a bez peňazí. Pridali komplexnú možnosť pri vytváraní postáv a priestor pre súťaženie v špeciálnych ligách s unikátnymi pravidlami a detailným rebríčkom štatistík a samozrejme možnosťou vyskúšať svoju postavu proti iným hráčom v PvP arénach. A tak vznikol Path of Exile, ktorý je úplne zdarma a nikdy nebude podporovať štýl „Pay 2 win“.
Hra nám predstaví fantasy svet, kde sú dva hlavné kontinenty. Prvý je Oriath, kde sa vyskytuje hlavná časť civilizácie a kde vladne tvrdou rukou Ebonová Légia a udržuje svoje impérium. Príbeh Path of Exile sa ale odohráva na druhom kontinente, zvanom Wraeclast, ktorý bol pôvodne veľmi bohatý a prosperoval, ale veľké zlo tu spôsobilo katastrofu a teraz je tento kontinent využívaný ako trestanecká kolónia. A tak začína príbeh každej postavy v hre, ktorá je poslaná do vyhnanstva z Oriathu a je hodená cez palubu lodi a vyplavená na brehu Wraeclastu.
Gameplay video
Wraeclast ponúkne temné a brutálne prostredie, postihnuté neznámou katastrofou. Pretože je populácia tvorená prevažne rôznymi monštrami a banditmi, je prieskum naozaj výzvou pre každého dobrodruha. Na kontinente je niekoľko osád, ktore sa snažia odolávať a budú podporovať našich hrdinov.Vývojári mali tiež dosť rozprávkového vzhľadu súčasných hier (ako napr. samotné Diablo 3) a tak vytvorili naozaj temnú atomosféru, ktorá nahráva trochu realistickejšiemu vzhľadu samotnej hry.
Veľkost a rôznorodosť jedotlivých lokácii sa jednak prispôsobuje počtu hráčov v partii a potom podľa obtiažnosti na ktorej sa hraje. Lokácie sa vždy náhodne generujú, čo umožňuje ich hranie neobmedzene opakovať a vždy je to zážitok. Súčasne sa generujú i magické vlastnosti monštier nachádzajúcich sa v danej lokalite, takže hráč môže ľahko naraziť na veľmi nepríjemnú skupinu nepriateľov.
Všetky povolania v hre zdieľajú rozsiahly strom pasívnych schopností. Rozdiel je v tom, z ktorého miesta v strome začínajú jednotlivé charaktery. Hráči sa môžu rozhodnúť, či sa zamerajú na schopnosti blízko ich postave, alebo skúsia vzdialenejšiu časť stromu pre vytvorenie niektorých unikátnych kombinácií.
Hra je vynikajúco spracovaná a hrá sa veľmi dobre. Avšak niektorých hráčov môže odradiť vyššia obtiažnosť.
Ak vás PoE zaujalo, chcete si priblížiť bližšie históriu Path of Exile a dozvedieť sa užitočné informácie, pustite si video od Azure v češtine:
1. časť
2. časť
Path of Exile si v súčasnosti zahráte na PC a na Xbox ONE.
Zdroj textu: mystigq.org